Iako su sitne i vješte u skrivanju, stjenice ostavljaju tragove. Potrebno je samo znati gdje gledati i na šta obratiti pažnju.

1. Neobičan, sladunjav miris
Ako osjetite lagano pljesniv ili slatkasto-kiselkast miris u blizini kreveta ili kauča – to može biti feromon koji stjenice ispuštaju, posebno kad ih ima u većem broju.
2. Svrab i ugrizi po tijelu
Ako se budite s crvenim, svrbljivim ugrizima, često poredanim u liniji, najčešće po vratu, rukama i nogama, moguće je da vas noću posjećuju stjenice. Ugrizi su slični komarcima, ali su grupisani i redovni.
3. Mrlje i ostaci na posteljini
Na plahtama i madracu mogu se primijetiti sitne crne tačkice (izmet), tragovi krvi, bijela jaja nalik zrnima riže, pa čak i prozirne čahure. Sve to govori – nešto se tu gnezdi, i nije bezopasno.
4. Žive stjenice – ako ih vidiš, već je kasno
One su male, oko 5 mm, spljoštene i smeđe boje, slične sjemenkama jabuke. Noćne su životinje, skrivaju se u pukotinama namještaja, iza tapeta, u utičnicama i madracima.
Kada jednom potvrdiš njihovu prisutnost – nema čekanja! Evo šta možeš uraditi sam, ali i kada treba pozvati stručnjake.
1. Pranje na visokim temperaturama
Sve što je bilo u kontaktu s krevetom – posteljina, pidžame, zavjese – perite na najmanje 60°C, a nakon toga sušite u sušilici na najjačoj temperaturi. Toplina ubija sve stadije razvoja stjenica.
2. Temeljno usisavanje
Usisavaj madrace, podove, rubove kreveta i pukotine svakodnevno. Nakon svakog usisavanja odmah bacite vrećicu iz usisivača – ne ostavljajte joj šansu da se vrati.
3. Zapečatite pukotine
Smanjite im skrovišta – zapečatite pukotine u zidu, podu i namještaju. Sklonite nered, posebno kutije, stare novine i kartone.
1. Budite oprezni kad putujete
Stjenice često putuju s nama – u torbama, koferima, odjeći. Kad se vratite s puta, odmah operite sve i prekontrolišite prtljag.
2. Postavljanje zamki
Postavite ljepljive trake oko nogara kreveta i ispod madraca. Ako uhvatite jednu – to je znak da ih ima više.
3. Zovite profesionalce ako infestacija traje
Ako i nakon sedmicu-dvije nema pomaka – zovite stručnjake. Oni koriste metode kao što su termalne obrade, zamagljivanje, ili hemijski tretmani koji su sigurni za ljude, a pogubni za stjenice.
-
Redovno čistite i usisavajte
-
Smanjite nered
-
Pregledajte svaki komad polovne odjeće ili namještaja prije unošenja u kuću
-
Edukacija ukućana – neka svi znaju kako izgledaju stjenice i kako da ih prepoznaju na vrijeme
Stjenice su dosadne, ali nisu nerješive. Ključ je u pravovremenoj reakciji, upornosti i znanju. Što ranije ih otkrijete – manje će štete napraviti, i brže ćete ih istjerati iz svog doma.
Zato – ne zanemarujte znakove. Ako se svrab javlja bez razloga, ako posteljina ima tragove krvi, a miris vam se učini čudan – bolje provjeriti nego zažaliti. Jer kad ih jednom pustite unutra, biće ih teže izbaciti nego rodbinu koja dođe nenajavljena.
Ako želiš, mogu ti pripremiti i praktični vodič za dezinfekciju sobe korak po korak – samo reci.