Oglasi - Advertisement

To je malo poznata činjenica, ali dodavanje octa u vaš domaći kruh može dati izvanredne rezultate.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Prenošen s koljena na koljeno, ovaj recept koji sam naslijedila od svoje bake osigurava da vaš kruh bude nevjerojatno lagan i prozračan, s besprijekorno hrskavom koricom. Kvasac je, naravno, ključni sastojak za dižući efekt, no neki tajni sastojci i mali trikovi mogu vam pomoći da dobijete savršen rezultat.

Potrebni sastojci:

  • 470-500 grama pšeničnog brašna
  • 5 grama suhog kvasca
  • 2 žlice šećera
  • 2 žlice maka
  • 1 žličica sode bikarbone
  • 1 žličica octa
  • 1 jaje
  • 25 ml biljnog ulja
  • 0,5 žličice soli
  • 200 ml toplog mlijeka
  • 50 grama mekog maslaca

Način pripreme:

Za početak, važno je pripremiti smjesu kvasca. U maloj posudi pomiješajte suhi kvasac s 50 ml toplog mlijeka. Dodajte žlicu šećera i ostavite da odstoji otprilike 10 minuta, dok smjesa ne postane pjenasta. Ovaj korak je ključan jer aktivira kvasac i jamči da će kruh lijepo narasti.

Dok čekate da kvasac odradi svoj posao, u velikoj zdjeli pomiješajte brašno, sol, sodu bikarbonu, mak i preostali šećer. Bitno je da su svi suhi sastojci ravnomjerno raspoređeni kako bi se postigla ujednačena tekstura tijesta.

U međuvremenu, pripremite mokre sastojke. Umutite jaje u posebnoj posudi, a zatim dodajte ostatak toplog mlijeka, biljno ulje i omekšali maslac. Sve dobro izmiješajte dok se sastojci potpuno ne sjedine.

Kada kvasac bude gotov, dodajte pjenastu smjesu u zdjelu s mokrim sastojcima. Zatim sve zajedno prebacite u zdjelu sa suhim sastojcima. Miješajte dok se ne formira podatno tijesto. Tijesto bi trebalo biti lagano ljepljivo, ali dovoljno elastično da se može oblikovati.

Za postizanje glatke i elastične konzistencije, prebacite tijesto na površinu lagano posutu brašnom i mijesite ga otprilike 10 minuta. Ako se tijesto čini previše ljepljivim, slobodno dodajte još malo brašna. Proces miješenja je vrlo važan jer pomaže u razvoju glutena, što daje kruhu željenu strukturu i teksturu.

Kada ste zadovoljni s teksturom tijesta, prebacite ga u zdjelu koju ste malo premazali uljem. Pokrijte zdjelu čistom kuhinjskom krpom i ostavite tijesto na toplom mjestu otprilike 1 sat ili dok se ne udvostruči u volumenu. Toplo okruženje olakšava fermentaciju kvasca, što dovodi do lijepog dizanja tijesta.

Nakon što tijesto naraste, lagano ga probušite kako biste oslobodili sav zarobljeni zrak. Zatim ga podijelite na jednake dijelove i oblikujte ih u kuglice. Ove kuglice od tijesta možete pažljivo posložiti u kalupe za pečenje ili na pleh koji ste prethodno namastili.

Za drugo dizanje, jednostavno pokrijte tijesto i ostavite ga da se još jednom udvostruči, što obično traje oko 30-45 minuta. Ovo dodatno dizanje nije samo korisno za povećanje volumena, već pomaže i u stvaranju bolje teksture i okusa.

Nakon što je tijesto spremno, važno je pravilno prethodno zagrijati pećnicu. Postavite temperaturu na 180°C (350°F). Ključno je da pećnica bude potpuno zagrijana kako bi se kruh ravnomjerno ispekao.

Ako želite da vaš kruh dobije predivnu, hrskavu koricu, površinu tijesta možete lagano premazati s malo mlijeka ili razmućenim jajem. Stavite tijesto u već zagrijanu pećnicu i pecite oko 25-30 minuta. Kruh je gotov kada postane lijepo zlatno smeđi. Da biste bili sigurni da je pečen do kraja, lagano tapkajte po njemu – ako zvuči čvrsto i ne šuplje, to znači da je potpuno pečen.

Kada je kruh pečen, izvadite ga iz kalupa i ostavite da se ohladi. Kruh će imati nevjerojatno prozračnu teksturu i savršenu hrskavu koricu, idealan za svaki obrok.

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje.

😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here