U ranim jutarnjim satima, region Istanbula pogodio je snažan zemljotres jačine 6,1 stepen po Rihterovoj skali, izazivajući talas straha među stanovnicima jednog od najnaseljenijih gradova u Evropi i Aziji. Iako su prve informacije govorile o manjoj jačini, naknadna mjerenja potvrdila su da se radi o snažnom potresu sa epicentrom u Mramornom moru, na dubini od oko 12 kilometara, zapadno od Bosfora.

- Udar je bio snažan, nagao i iznenadan. U samo nekoliko sekundi, zgrade širom Istanbula počele su da podrhtavaju, a stanovnici su istrčavali na ulice, tražeći sigurno mjesto daleko od konstrukcija. Nije prošlo mnogo, a društvene mreže i vijesti bile su preplavljene snimcima i fotografijama trenutka kada se tlo zatreslo – lusteri koji se njišu, stakla koja pucaju, djeca koja plaču, odrasli koji pokušavaju zadržati prisebnost.
Ovaj potres nije bio izolovan događaj. U istom periodu, Grčku je pogodio zemljotres jačine 3,9 stepeni, što ukazuje na moguće serije podrhtavanja tla, koje se često javljaju u seizmički aktivnim zonama poput istočnog Mediterana. Geolozi su potvrdili da se radi o regionalnoj aktivnosti koja može imati naknadne udare slabijeg ili čak jačeg intenziteta.
Moment of 6.2 magnitude earthquake in Istanbul captured on security camera footage pic.twitter.com/vLfFrF6dge
— Türkiye Today (@turkiyetodaycom) April 23, 2025
- Podsjećanje na katastrofu iz 2023. godine, kada je Tursku pogodio zemljotres razorne snage 7,8 stepeni, još je svježe u sjećanju. Tada je, samo sat vremena kasnije, uslijedio dodatni udar od 6,7 stepeni, koji je zajedno s prvim uništio ogroman broj objekata i odnio hiljade života. Gradovi poput Al Baba u Siriji doživjeli su razaranje gotovo biblijskih razmjera.
6.2 Earthquake in Istanbul, Turkey pic.twitter.com/2KddiqYtBU
— Disasters Daily (@DisastersAndI) April 23, 2025
- Turska, kao zemlja smještena na spoju više tektonskih ploča, nalazi se u zoni visoke seizmičke aktivnosti. Udarci koje doživljava često su rezultat pomjeranja Anatolske ploče, koja se pod velikim pritiskom sudara sa susjednim pločama. Ovo čini cijelu regiju izuzetno ranjivom na snažne potrese. Istanbulski zaljev i njegov podvodni nastavak u Mramornom moru jedan su od najopasnijih seizmičkih tačaka u Evropi.
U ovom najnovijem slučaju, iako nema službenih izvještaja o velikim ljudskim gubicima, materijalna šteta već je prijavljena. U mnogim dijelovima grada prijavljeno je pucanje zidova, padanje fasada, a zabilježeni su i problemi s električnom energijom i telekomunikacijama. Neki putevi su zatvoreni iz predostrožnosti, a škole i javne ustanove privremeno su obustavile rad dok se ne izvrši procjena sigurnosti objekata.
- Zemljotresi nisu samo fizičke sile prirode – oni duboko pogađaju psihološko stanje ljudi. Strah od ponavljanja udara, nesigurnost u vlastitom domu, osjećaj nemoći pred prirodom – sve su to posljedice koje ostaju i dugo nakon što se tlo smiri. Stanovnici Istanbula podsjetili su se koliko je njihova svakodnevica krhka, a mnogi su izjavili da su noć proveli vani, u vozilima ili u parkovima, čekajući da prođe opasnost.