Domaći hljeb je jedan od onih obroka koji ispunjava kuću divnim mirisima i donosi osjećaj ugode i topline. Za pripremu ovog jednostavnog, a ukusnog hljeba, nije potrebno puno vremena niti posebnih vještina. Sastojci su osnovni, a postupak je brz, tako da ćete uživati u svježem, domaćem hljebu u samo nekoliko koraka. Ovaj recept je idealan za početnike, ali i za one koji žele uživati u okusu svježeg kruha bez previše muke.
POTREBNI SASTOJCI:
- 4 kašike maslinovog ulja
- 1 kašika suhog kvasca
- 1 kašičica soli
- 340 ml tople vode
- 600 grama brašna (po mogućstvu, ovisno o vrsti brašna, možda ćete trebati malo više ili manje)
NAČIN PRIPREME:
1. Priprema tijesta: Prvo, u velikoj zdjeli, stavite 600 grama brašna. Na brašno prelijte 340 ml tople vode. Voda ne smije biti vruća, već samo mlaka, kako bi kvasac mogao aktivirati svoju funkciju. Zatim, dodajte 1 kašiku suhog kvasca i dobro promiješajte sve sastojke. Dodajte 4 kašike maslinovog ulja i 1 kašičicu soli. Dobro sve promiješajte kašikom dok ne dobijete početnu smjesu.
2. Miješenje tijesta: Kada su se svi sastojci sjedinili, vrijeme je da počnete mijesiti tijesto rukama. Miješajte tijesto na radnoj površini ili u zdjeli dok ne postane glatko i elastično. Proces miješenja može trajati oko 10 minuta. Ako tijesto postane previše ljepljivo, slobodno dodajte još malo brašna, ali budite oprezni da ne dodate previše kako ne biste dobili previše čvrsto tijesto.
3. Podizanje tijesta: Nakon što ste dobro izmijesili tijesto, oblikujte ga u kuglu i stavite ga u zdjelu koju ćete pokriti čistom kuhinjskom krpom ili plastičnom folijom. Ostavite tijesto na toplom mjestu da se diže oko 1 sat. Tijesto će se udvostručiti u veličini, što je znak da je fermentacija prošla uspješno. Ovisno o temperaturi u prostoriji, proces može trajati i duže, pa budite strpljivi.
4. Oblikovanje hljeba: Kada je tijesto dovoljno naraslo, prebacite ga na radnu površinu. Lagano ga stisnite kako biste izbacili višak zraka. Podijelite tijesto na tri jednaka dijela i oblikujte svaku lopticu u štrucu. Da biste to postigli, prvo razvaljajte svaku lopticu u pravougaonik, a zatim ga pažljivo zamotajte u oblik štruce. Pazite da štruce budu čvrste i dobro oblikovane kako bi zadržale svoj oblik tijekom pečenja.
5. Pečenje: Pripremljene štruce stavite na tepsiju obloženu papirom za pečenje. Prije nego što ih stavite u pećnicu, pospite vrhove štruca s malo brašna, što će im dati lijepu teksturu. Pećnicu prethodno zagrijte na 200°C. Stavite štruce u pećnicu i pecite ih otprilike 30 minuta ili dok ne dobiju lijepu zlatno-smeđu boju na površini. Ako želite da vaš hljeb ima hrskavu koricu, možete na dno pećnice staviti posudu s malo vode kako bi se stvorila para.
6. Ohladite i poslužite: Kada je hljeb pečen, izvadite ga iz pećnice i ostavite da se ohladi na rešetki. Strpljenje je ključno, jer će hljeb nakon pečenja biti vrlo vruć, a kore na vrhu će se učvrstiti i postati savršeno hrskave.
Savjeti za savršen domaći hljeb:
- Kvasac: Provjerite da je vaš suhi kvasac svjež. Ako ste nesigurni, možete ga testirati tako da u malu posudu stavite toplo mlijeko i malo šećera, a zatim dodate kvasac. Ako se ne počne pjeniti nakon 10 minuta, kvasac nije aktivan.
- Temperatura vode: Voda treba biti mlaka, nikako vruća, jer vruća voda može ubiti kvasac i on neće obaviti svoju funkciju.
- Različiti oblici: Ovaj recept možete prilagoditi. Ako želite, možete tijesto oblikovati u jednu veliku štrucu ili čak male lepinje koje možete peći kraće vrijeme.
- Brašno: Brašno različite vrste može dati različite rezultate. Ako koristite integralno brašno, hljeb će biti gušći i tamniji. Bijelo brašno daje lakši, mekaniji kruh.
- Dodaci: Možete dodati sjemenke, poput suncokretovih, sezamovih ili lanenih sjemenki, kako bi vaš hljeb imao bogatiji okus i teksturu.
Ovaj recept za domaći hljeb je jednostavan, brz i daje izvrstan rezultat. S minimalnim naporom možete uživati u mirisu i okusu svježe pečenog hljeba, koji će svakako oduševiti vašu obitelj. Uživajte u pripremi i svakom zalogaju!