Oglasi - Advertisement
Potrebni sastojci
- 1 kocka kvasca
- 100 mililitara mlakog mleka
- 1 velika kašika šećera
- Malo brašna
- 500 grama brašna
- 100 grama šećera
- 2 kašike maslaca
- 1 jaje
- 1 vrećica vanilin šećera
- Malo naribane korice limuna
- Malo soli
- Nadjev po želji (npr. džem, čokolada, sir)
- Prah šećer za posipanje
Sadržaj se nastavlja nakon oglasa
Način pripreme
Buhtle su jedan od omiljenih slatkiša koje se lako pripremaju i idealne su za sve prigode. Ovaj recept će vas provesti kroz sve korake potrebne za pripremu ovih sočnih i mekane slastica.
1. Priprema kvasca
- Aktivacija kvasca: U manjoj posudi pomiješajte kvasac, 100 mililitara mlakog mleka, jednu veliku kašiku šećera i malo brašna. Ova smesa treba da odstoji na toplom mestu dok se ne zapeni, što obično traje oko 10-15 minuta. Ovaj korak je ključan jer aktivira kvasac i omogućava mu da digne tijesto.
2. Priprema testa
- Mokre sastojke: U drugu posudu dodajte preostalih 400 mililitara mleka, otopljeni maslac (2 kašike) i jedno jaje. Sve dobro umutite dok se ne sjedini. Maslac je najbolje otopiti na laganoj vatri ili u mikrotalasnoj pećnici, pazeći da ne proključa.
- Suvi sastojci: U veću zdjelu stavite 500 grama brašna, 100 grama šećera, malo soli, naribanu koricu limuna i vrećicu vanilin šećera. Ovi sastojci će dati kolaču bogat ukus i aromu.
- Sjedinjavanje: Kada se kvasac nadošao, dodajte ga u veću zdjelu sa suvim sastojcima, zajedno sa mešavinom mleka, maslaca i jajeta.
- Mijesiti: Zamijesite tijesto dok ne postane glatko i elastično. Ovaj korak može potrajati nekoliko minuta. Ako se tijesto lepi, dodajte malo brašna, ali pazite da ne dodate previše.
- Nadohvanje: Pokrijte zdjelu sa tijestom kuhinjskom krpom i ostavite na toplom mestu da se udvostruči. Ovo obično traje oko 1 sat, zavisno od temperature prostorije.
3. Oblikovanje buhtli
- Premijesiti: Nakon što je tijesto nadošlo, lagano ga premijesite rukama da ispustite višak vazduha.
- Formiranje loptica: Podelite tijesto na 15 jednakih delova. Od svakog dela oblikujte lopticu, spljoštite je između dlanova, a zatim punite prema želji. Možete koristiti različite nadjeve, kao što su džem, čokolada ili sir.
- Zatvaranje loptica: Nakon punjenja, zavrnite lopticu i okrenite zatvoreni deo prema plehu, tako da bude na dnu. Ovo će pomoći da se buhtle tokom pečenja ne otvore.
4. Priprema za pečenje
- Pleh: Pleh nauljite sa malo ulja ili maslaca. Ovo će sprečiti da se buhtle zalepe za pleh tokom pečenja.
- Odmaranje: Buhtlice ostavite da odstoje još 15 minuta. Ovaj korak je važan jer omogućava da se tijesto dodatno digne.
- Pečenje: Uključite pećnicu na 160 stepeni i stavite pleh sa buhtlama unutra. Ne zagrijavajte pećnicu pre pečenja, jer će to pomoći da buhtle ravnomerno porumene.
- Vreme pečenja: Pecite buhtle oko 30 minuta, ili dok ne postanu zlatno smeđe. Kada su gotove, izvadite ih iz pećnice i ostavite da se malo ohlade.
5. Finalni dodaci
- Posipanje: Kada su buhtle ohlađene, pospite ih prah šećerom. Ovaj korak će dodati slatkoću i učiniti ih još privlačnijim.
- Posluživanje: Buhtle su najbolje kada su sveže pečene, ali ih možete čuvati u hermetički zatvorenoj posudi nekoliko dana. Idealne su za doručak, užinu ili desert.
Saveti za savršene buhtle
- Kvasac: Uverite se da je kvasac svež i aktivan. Ako ne nadođe, buhtle neće biti mekane i vazdušaste.
- Nadjev: Eksperimentišite sa različitim nadjevima prema vašem ukusu. Voćni džemovi, čokolada ili čak slani nadjevi su odlični izbori.
- Čuvanje: Čuvanje buhtli u hermetički zatvorenoj posudi na sobnoj temperaturi omogućava im da ostanu sveže nekoliko dana.
Buhtle su jednostavne za pripremu i pružaju široku paletu mogućnosti za nadjeve. Savršene su za svaku prigodu, od doručka do poslastice nakon ručka. Isprobajte ovaj recept i uživajte u svakoj sekundi pripreme i degustacije. Uživajte u pravljenju ovih slasnih buhtli i delite ih s voljenima!